
Ulcerozní kolitida je onemocnění při zánětu tlustého střeva a konečníku.
Onemocnění má autoimunitní původ. Co je však spouštěčem, proč se u někoho nemoc projeví a u jiného ne však není jasné. Jako u všech autoimunitních nemocí jsou častěji postiženy ženy.
K prvním projevům nemoci patří neurčité plíživě narůstající bolesti břicha, mírně zvýšená teplota a dále pak tzv. kolitický syndrom (křeče, bolesti břicha, průjem vodnatý s krví a hlenem) nebo rektální syndrom (křeče a bolesti břicha s častým nucením na stolici, které je málo a je v ní hlen nebo krev). Dlouhodobě pak pacienty trápí nechutenství, nevolnosti, zvracení, hubnutí, únava, opoždění růstu, záněty a bolesti kloubů, očí a jiné.
Průběh onemocnění je buď jednorázový bez opakování, nebo je přítomno střídání záchvatů a klidových období, nebo jsou problémy trvalé.
Pro potvrzení nemoci by měl pacient být vyšetřen kolonoskopicky a měl by se odebrat a vyšetřit vzorek poškozené tkáně. Dále je žádoucí vyšetřit krev a stolici (i kultivace), k vyšetření průchodnosti tlustého střeva a vyloučení případných srůstů se po zklidnění střeva používá irigografického vyšetření.
Cílem léčby by v ideálním případě bylo zbavit pacienta vyvolávající příčiny, což ale nedovedeme. Proto jsou našimi cíly navodit a udržet klidové období a předejít možným komplikacím. K tomu nám slouží jednak režimové změny (dostatečná výživa, nedráždivá strava, která pacientovi vyhovuje), jednak léky působící proti zánětu. Definitivní řešení problému při neúspěchu jiných metod nebo při vzniku komplikací přináší operační léčba - vyříznutí postiženého úseku střeva.
Z dlouhodobého hlediska jsou pacienti ve zvýšené míře ohroženi vznikem karcinomu tlustého střeva a rekta.
Připojte se k nám
Líbí se Vám tyto stránky? Přidejte se k nám na Facebooku nebo Twitteru a nepropásněte žádnou informaci, ani články týkající se zdraví a všeho kolem něj.