Mohou ústní bakterie ovlivnit srdce?
Některé studie ukazují, že lidé trpící nemocnými dásněmi mají problémy se srdcem častěji než lidé se zdravými dásněmi. Výzkumníci nicméně nevědí proč, vzhledem k tomu, že nebyla dokázána spojitost mezi onemocněním dásní a srdce. Každopádně bychom se o svá ústa měli starat jako o zbytek těla.
Cukrovka a onemocnění dásní
Cukrovka může snížit schopnost organismu odolávat infekcím. Nestálá hladina cukru v krvi zvyšuje riziko vzniku onemocnění dásní. Navíc problémy s dásněmi ztěžují udržet „zdravou“ hladinu cukru v krvi. Proto by pacienti trpící cukrovkou měli udržovat hladinu cukru v krvi, pokud chtějí ochránit svoje dásně. Doporučuje se především čistění zubů po každém jídle a denně si vyplachovat ústa. Dále je vhodné navštěvovat zubaře minimálně jednou ročně (ideálně častěji).
Suchý jazyk a ústa způsobují zubní kazy
Velká část pacientů trpících Sjögrenovým syndromem má větší sklony k problémům s ústy. Při Sjögrenovy imunitní systém útočí na slzné kanálky a slinné žlázy, což vede k chronicky vyschlým očím a ústům (také známé jako xerostomie). Sliny pomáhají chránit zuby a dásně před bakteriemi způsobujícími zubní kazy a záněty dásní.
Léčiva, která způsobují suchá ústa
S ohledem na to, že suchá ústa mohou vést k zubním kazům a onemocnění dásní, byste měli zkontrolovat obsah lékárničky. Antihistaminika, dekongestanty, léky proti bolesti a antidepresiva jsou jedny z léků, které mohou způsobovat suchá ústa. Zeptejte se svého zubaře a zjistěte, jestli Vámi používané léky nezpůsobují suchá ústa, a co ohledně toho můžete dělat.
Stres a skřípání zubů
Pokud jste ve stresu, úzkostliví, nebo v depresi, může Vám hrozit větší riziko problémů se zuby a dásněmi. Lidé ve stresu vylučují větší množství hormonu zvaného kortizol, který těžce poškozuje dásně. Stres také vede ke snížené ústní hygieně, kdy si až 50 % lidí žijících pod stresem nečistí zuby a pravidelně nevyplachuje ústa. K dalšímu chování ovlivňující dásně a zuby patří např. časté pití alkoholu.
Osteoporóza a vypadávání zubů
Osteoporóza je onemocnění, které má vliv na všechny kosti v těle (včetně čelistních kostí), a které může způsobovat vypadávání zubů. Bakterie parodontitidy, což je silné onemocnění dásní, mohou také vyvolat problémy čelistních kostí. Jeden druh osteoporózy může značně zvýšit riziko vzácného onemocnění zvaného osteonekróza.
Dásně a anémie
Při anémii mohou být ústa citlivá, stejně tak jazyk oteklý (zánět jazyka). Pokud trpíte anémií, Vaše tělo nemá dostatek červených krvinek, anebo červené krvinky neobsahují dostatečné množství hemoglobinu (červeného barviva). Následkem čehož nemá tělo dostatek kyslíku. Existují rozdílné typy anémií, u kterých se liší léčba. Zeptejte se svého lékaře na podrobnější informace.
Poruchy příjmu potravy ničí zubní sklovinu
Zubař může být první, kdo rozpozná příznaky poruchy příjmu potravy (např. bulimie). Žaludeční šťávy z opakovaného zvracení mohou často ničit zubní sklovinu. Anorexie, bulimie a další poruchy příjmu potravy mohou mít za následek nedostatek živin, který negativně ovlivňuje kvalitu zubů.
Afty a HIV
Lidé s HIV nebo AIDS mohou trpět afty, bradavicemi, puchýři a vředy (bílé nebo šedivé útvary na jazyku anebo na vnitřní straně tváří). Příčinou bývá oslabený imunitní systém a jeho neschopnost odolávat infekcím.
Léčba nemocných dásní může pomoci RA
Lidé s revmatoidní artritidou jsou osmkrát náchylnější na onemocnění dásní než lidé bez této autoimunitní choroby. Dobrou zprávou je, že léčba nemocných dásní může snížit bolest kloubů a záněty.
Vypadávání zubů a onemocnění ledvin
Dospělí bez zubů mohou trpět chronickým onemocněním ledvin. Vztah mezi nemocnými ledvinami a vypadáváním zubů ještě není dokázán na 100 %. Výzkumy ale ukazují, že chronická záněty mohou mít souvislost. Proto správná péče o zuby a dásně může snížit riziko vzniku chronických onemocnění ledvin.
Jak vypadají zdravé dásně
Zdravé dásně by měly být růžové a pevné, v žádném případě červené a oteklé. Abyste si udrželi zdravé dásně, doporučujeme správnou dentální hygienu. Čistěte si zuby minimálně dvakrát denně, vyplachovat ústa minimálně jednou denně, navštěvujte pravidelně zubaře a vyhněte se kouření.
Stránky mají pouze informativní charakter, na odbornou radu se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka.
Připojte se k nám
Líbí se Vám tyto stránky? Přidejte se k nám na Facebooku nebo Twitteru a nepropásněte žádnou informaci, ani články týkající se zdraví a všeho kolem něj.