Už máte svědění při pomyšlení na jarní alergie? Přinášíme Vám devět způsobů, od vyhýbání se základním alergenům po mytí rukou před spaním, jak se připravit doma a venku na sezónu alergií.
Stromy a tráva se začínají pomalu zelenat a květiny rozkvétat, což znamená jediné: jaro je již za rohem, stejně tak jako alergická sezóna. Kýchání a svědění očí mohou vést u alergiků k dlouhým, několika dní trvajícím nepříjemnostem, ale to neznamená, že musíte zůstat doma a nevycházet v průběhu teplých měsíců ven. Přinášíme vám 9 rad, díky kterým můžete přežít jarní alergie relativně v klidu.
-
Vyhýbejte se spouštěčům alergie
Nejlepším způsobem, jak se chránit před alergiemi, je se vyhnout, nebo se zbavit všech alergenů. Například u lidí trpících alergiemi na trávu nebo pyly mohou být ústní příznaky alergie spuštěny také tím, když si jejich imunitní systém splete proteiny v určitých druzích ovoce s pyly trávy. K takovým druhům ovoce patří jablka, hrušky, broskve a melouny. Základním pravidlem je, že v případě brnění rtů a škrábání v krku byste měli přestat s konzumací takového ovoce.
-
Jezte zdravě
Jíst zdravě může znamenat různé věci u různých lidí. Přesto platí, že vyhýbání se určitým potravinám může pomoci v boji s alergiemi. Studie dokazují, že nezdravé jídlo může snížit počet potřebných bakterií v těle, což může vést ke zvýšenému výskytu alergických a zánětlivých nemocí. Jinými slovy, nedostatek potřebných bakterií ve střevech způsobuje šíření alergií, záněty a autoimunní nemoci.
-
Udržujte si zdravou váhu
Nadváha nebo obezita může být spojena s potížemi s dýcháním, které mohou být velmi nebezpečné, zvláště pokud trpíte alergiemi. Lidé, kteří mají uložený tuk v oblasti krku, jsou náchylní k přerušovanému anebo mělkému dýchání, zvláště při spánku (více o tzv. spánkové apnoe). Navíc tuk uložený v břichu brání plicím v roztahování. Shození pár kil může vést k lepšímu dýchání a úlevě od alergických příznaků. Pro zjištění optimální váhy doporučujeme navštívit naší BMI kalkulačku.
-
Užívejte léky na alergii s mírou
Při prvních známkách kýchání, škrábání a slzení je možná Vaším instinktem sáhnout po prášcích na alergie. Přesto se alergikům radí, aby omezili užívání těchto prášků a očních kapek. Tyto prášky jsou (zvláště pro nos) návykové a neměly by být používány déle než 3 dny v řadě. Lékaři radí nepoužívat často ty oční kapky, které obsahují naphazolin škodící očím. Místo toho se radí používat oční kapky obsahující ketotifen.
-
Vyčistěte klimatizaci a filtry
Pokud máte klimatizaci déle než jeden rok, ujistěte se, že jste vyčistili filtry ještě před příchodem jara. Je důležité měnit filtry každé 3 měsíce a používat pylové filtry v oknech.
-
Jarní úklid v ložnici
Prach se velmi snadno hromadí za postelí, pod postelí, na oblečení a dokonce i na stropním ventilátoru. Jednoduše použijte vlhkou prachovku k úklidu míst, kde se prach hromadí (např. koberce, rolety a závěsy). Postel je vhodné umýt ve vroucí vodě se 130 stupni.
-
Před spaním se sprchujte e a myjte si vlasy
Dodržovat správnou hygienu je vždy důležité, zvláště během pylové sezóny. Sprcha a umytí vlasů před spaním může pomoci odstranit všechen pyl nachytaný ve vlasech a na kůži. V případě nedodržování se Vám může pyl dostat do polštáře. Celkově vzato, sprchování (mytí) před spánkem pomáhá snížit podráždění v noci.
-
Upravte rohožku
Studené měsíce možná udělaly z rohožky nedílnou součást Vašich vstupních dveří, ale rohožka už není tak dobrá, když přichází sezóna alergií. Rohožka, která je vyrobená z přírodních materiálů jako lana a další typy vláken se může stát hnízdištěm pro roztoče, plísně a houby, které se pak dostávají dovnitř. Dále se snažte zouvat boty před vchodovými dveřmi, abyste snížili množství alergenů přinesených zvenku.
-
Noste sluneční brýle
Nejlepším způsobem, jak ochránit oči v průběhu sezóny alergií, je nošení dioptrických nebo slunečních brýlí. Brýle částečně brání, aby se pyl a další alergeny dostaly do očí, a snižují tak jejich podráždění a zarudnutí. Dalším dobrým způsobem, jak se chránit před pylem, je nošení klobouku se širokým spodním okrajem.
Stránky mají pouze informativní charakter, na odbornou radu se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka.
Připojte se k nám
Líbí se Vám tyto stránky? Přidejte se k nám na Facebooku nebo Twitteru a nepropásněte žádnou informaci, ani články týkající se zdraví a všeho kolem něj.